[TTK HÖK -Képviselők] Fontos gondolatok a Kgy-hoz
TéTéKás Nyúz Főszerkesztő
foszerkeszto at ttkhok.elte.hu
2025. Már. 30., V, 14:47:50 CEST
Kedves tisztségviselők, képviselők!
Több gondolat is megfogalmazódott bennem, amit mindenkivel szeretnék megosztani.
* Merjünk nemmel szavazni a beszámolóknál!
Ha úgy gondolod, hogy az adott tisztségviselő nem végezte el a feladatait megfelelően, vagy nem fér bele neked a beszámoló késése, vagy bármi más olyan dolog történt a munkájával kapcsolatban, ami miatt szerinted indokolt a nemmel szavazás, akkor szavazz nemmel. Minden tisztségviselő a pályázásával elfogadta azt, hogy kötelezettségei és teljesítendő feladatai vannak, és ha ez nem valósul meg, annak következményei lesznek. Kérlek titeket, ne fogadjunk el csakúgy minden beszámolót (hacsak nem mindegyik megfelelő).
Képviselőként az egyik főfeladatotok a beszámolókról való szavazás, viszont ebben csakúgy tudtok jól dönteni, ha tisztában vagytok a tisztségviselők feladataival. A tisztségviselők feladatait a jelenlegi elnök pályázati kiírásában találjátok meg: https://ttkhok.elte.hu/gombas-andras-elnoki-palyazata-2024
Ha eddig nem tettétek, akkor most olvassátok át!
* Kérdezzünk, mondjuk el a véleményünket!
Képviselőként nemcsak annyi a feladata az embernek, hogy szavaz a Kgy-n. Ennél talán még fontosabb a kifejtett visszajelzés, hisz a szavazatokból nehezen tanul az ember. Viszont, ha kap az adott tisztségviselő egy igényesen megfogalmazott kritikát, visszajelzést, abból már sokkal jobban tud építkezni. Lehet olyan dologra tud valaki rávilágítani, amit az adott tisztségviselő nem is úgy látott addig. Nagyon fontos szerepet töltenek be a képviselők a tisztségviselők fejlődésében, és hálás lennék, ha segítenétek mindenki munkáját az ilyen visszajelzésekkel.
Kiemelném, hogy ha problémánk van valamelyik tisztségviselő munkájával, akkor azt ne a Kgy-n hangoztassuk először! Ennek több oka is van, például sarokba szorításnak tűnhet, hogy nagy közönség előtt kapja meg először azt a kritikát, de vannak olyan visszajelzések is, amik akár csak pár embert érintenek, akár kisebbek, így külön is megoldásra lehet jutni, és nem feltétlen a Kgy-t kell vele hosszabbítani.
(Természetesen röviden be lehet számolni róla a Kgy-n, hogyha úgy érzitek, hogy odavaló. De mennyivel jobb és gyorsabb, ha csak egy lezárt helyzetet mutattok be, mintha ott kezdenétek egymásnak olyan kérdéseket feltenni, ami nem feltétlen az egész Kgy-t érinti.)
Ha úgy érzed, nem szeretnél névvel kritikát megfogalmazni, akkor itt egy anonim lehetőség a visszajelzés küldésre: https://ttkhok.elte.hu/tisztsegviseloi-munka-visszajelzo . Viszont az anonim visszajelzés hátránya, hogy utána nem tudtok beszélgetést folytatni a problémáról.
* Olvassuk el időben a beszámolókat!
Ahhoz, hogy az, amit eddig írtam, működni tudjon, ne hétfő éjjel vagy kedd délben olvassuk el a beszámolókat. Tudom, hogy húzós tud lenni az egyetem, és azonkívül mindenkinek száz másik dolga van, de szánjunk erre időt, ha már jelentkeztünk képviselőnek vagy tisztségviselőnek. Ha időben elolvassuk őket, akkor időben, a Kgy előtt is tudunk már visszajelzést adni. Ez mind a Kgy menetét, mind a tisztségviselői munkát javítaná, amik szerintem közös érdekünk.
* Ha nem fogadják el a beszámolódat, az nem a személyed elleni támadás.
Mindannyian felnőtt emberek vagyunk, akik azért dolgoznak, hogy a TTK hallgatóinak minden téren jobbá tegyük az egyetemen töltött idejét. Ha mi merünk kritizálni és megreformálni adott dolgokat az egyetemen/karon, akkor, ha minket ér kritika, azt is kezeljük felnőttként! Egy nem elfogadott beszámoló ne sértődést szüljön, hanem átgondolást és a problémákra való megoldáskeresést. Nehéz kritikát jól megfogalmazni, és kritikát kapni is. De kérlek, törekedjünk erre!
* Ne személyeskedjünk!
Ahogy az előző pontban azt fejtettem ki, hogy ne vegyük személyeskedésnek a felénk megfogalmazott kritikát, úgy a kritika tényleg ne is legyen a személy elleni támadás! Nagyon sokféle ember alkotja jelenleg a Kgy-t, emiatt elkerülhetetlen, hogy legyen olyan, aki szimpatikusabb és aki kevésbé szimpatikus az ember számára. De tudjunk különbséget tenni a munkája és a személye felé megfogalmazott kritikák között! Ha valaki nem szimpatikus számodra, attól még végezheti jól a munkáját, és a Kgy keretein belül a munkája az, amit bírálnunk kell. Legyünk felnőttek, és gondoljuk végig, hogy a kritika, amit a másik felé meg akarok fogalmazni, az mire is irányul!
* Adjunk pozitív visszajelzést is!
A kritika mellett fontos az is, hogyha valaki valami kiemelkedőt csinált, akkor azt meg lehet dicsérni. Nem azt mondom, hogy mindenkit dicsérjünk meg, aki elvégezte az alapfeladatait. De ha valaki valami olyat csinál, amiről azt gondolod, hogy "Na, ez amúgy valami!", akkor ezt mondd is el neki! Nagyon sokat tud segíteni, ha az ember a sok munka közben kap egy-egy ilyen pozitív visszajelzést, ez nagy löketet tud adni a következő időszakra.
Összefoglalva:
Törekedjünk a tiszta kommunikációra, a jól megfogalmazott építő kritikákra és visszajelzésekre, és arra, hogy a feladatok teljesítésének/nem teljesítésének következményei vannak!
A felsoroltak közül van olyan, amiben nekem is fejlődnöm kell, én magam is érzem, hogy ezek nehéz dolgok. De ha azt szeretnénk, hogy konstruktívan tudjon dolgozni a TTK HÖK, és hatékonyan segíteni tudja a hallgatókat, ahhoz az kell, hogy egy csapatban dolgozzunk, és ehhez elengedhetetlenek a felsorolt dolgok.
Köszönöm, ha végigolvastad, és ha már egy kicsit is átgondolod emiatt a te feladatodat, akkor megérte ezt kiküldenem!
Üdvözlettel,
Szász Boglárka
TéTéKás Nyúz Főszerkesztő
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <http://listbox.elte.hu/pipermail/ttkhok-kepviselok/attachments/20250330/36d8d69b/attachment.html>
További információk a(z) ttkhok-kepviselok levelezőlistáról